No i stało się, rozpoczynamy naukę szydełkowania. No fajnie ale, co to w ogóle szydełkowanie? Jak zacząć swoją przygodę z szydełkiem? Dlaczego mówi się że szydełkowanie to pasja na przyszłość? Dlaczego szydełkowanie staje się tak popularne? Jaka jest historia szydełka? To chyba najczęściej zadawane pytania.
W tym artykule dowiesz się wszystkiego 🙂 Ale od początku, szydełkowanie to technika rękodzielnicza, która polega na tworzeniu tkanin za pomocą szydełka i włóczki. Choć kojarzy się głównie z babciami, w rzeczywistości to sztuka która nie tylko wymaga ale i daje. To nie tylko relaksacyjna forma spędzania czasu, ale również sposób na rozwijanie swojej kreatywności.
Jaka jest historia szydełka?
Historia szydełkowania jest fascynująca i sięga wieków wstecz, choć dokładne początki tej techniki nie są do końca znane. Niektórzy historycy twierdzą że ta technika była znana już w starożytności! Jednak ta teza nie jest niczym udowodniona, jednak znaleziska archeologiczne wskazują na to, że w starożytnym Egipcie, Grecji czy Rzymie znano techniki, które mogły być podobne do szydełkowania, ale nie ma pewności, czy były to te same techniki.
Inna teoria głosi, że szydełkowanie wywodzi się z Azji, gdzie od wieków znane były techniki plecenia i wiązania sznurków. Dowodem na to mają być znalezione w Chinach przykłady lalek wykonywanych techniką szydełkową wiele lat temu.
Szydełkowanie to technika, która na przestrzeni wieków ewoluowała i dostosowywała się do zmieniających się kultur. Dziś jest to popularne hobby, a także sposób na wyrażanie swojej kreatywności i tworzenie unikatowych przedmiotów, jednak wiele lat temu była to forma pracy.
Jak zacząć szydełkować?
Jeśli chcesz spróbować swoich sił w szydełkowaniu, na początek potrzebujesz szydełka i włóczki.Nie musi to być wyszukana włóczka jakaś miękka, ładna czy gruba. Warto zacząć od zwykłej szarej włóczki, której nie będzie szkoda uciąć czy wyrzucić. Ponieważ nie zawsze na początku wszystko wychodzi 🙂 To z tego względu na początek warto zacząć od prostych rzeczy, takich jak łańcuszek, słupek, magiczne oczko czy półsłupek. Twoim pierwszym projektem na początek może być np. szalik czy serweta na stół. Te projekty nie wymagają większych umiejętności, wystarczy że nauczysz się słupka i półsłupka i voilà, szal czy serweta gotowa! Stopniowo możesz podejmować się coraz bardziej ambitnych wzorów.
Dlaczego mówi się że szydełkowanie to pasja na przyszłość?
Szydełkowanie to technika, która nigdy nie wychodzi z mody. Zmieniają się tylko trendy, wzory i rodzaje włóczek, ale sama technika pozostaje uniwersalna. Internet daje nieskończone możliwości rozwoju w dziedzinie szydełkowania.
Szydełkowanie daje możliwość stworzenia czegoś własnego, oryginalnego. Czegoś co będzie wyróżniało się z nieskończonej ilości innych przedmiotów. Czy szydełkowanie może być źródłem dochodu? Oczywiście! Dlaczego? Ponieważ szydełkowanie może być nie tylko pasją. Coraz więcej osób decyduje się na sprzedaż swoich wyrobów w internecie czy na kiermaszach.
Dlaczego szydełkowanie staje się tak popularne?
Szydełkowanie staje się coraz bardziej popularne. Przyczyn jest kilka, jednak najbardziej rozpowszechnione to:
- Relaks i redukcja stresu
W dzisiejszym hałaśliwym świecie, szydełkowanie oferuje chwilę wytchnienia i relaksu. Rytmiczne ruchy szydełkiem, skupienie na wzorze działają kojąco na umysł, pomagając oderwać się od codziennych obowiązków i zmartwień. - Satysfakcja z rękodzieła
Samodzielne wykonanie czegoś, co można podarować bliskiej osobie lub używać na co dzień, daje ogromną satysfakcję. To poczucie dumy z własnoręcznie stworzonego przedmiotu, który jest nie tylko piękny ale i przydatny 🙂 - Pozytywny wpływ na zdrowie
Niektórzy lekarze twierdzą że, szydełkowanie to nie tylko relaks dla umysłu, ale również ćwiczenie dla rąk i palców. Pomaga w utrzymaniu sprawności fizycznej, poprawia koordynację i może być formą terapii dla osób z problemami stawowymi.
Jak sama widzisz, szydełkowanie to nie tylko zapamiętywanie, ćwiczenie i ciągłe powtarzanie. To forma relaksu 👍Więc, co zaczynasz swoją przygodę z szydełkiem? To piękna i kreatywna forma spędzania czasu, która może przynieść wiele radości i satysfakcji.
One thought on “Szydełkowanie – sztuka z przeszłości”